sobota, 15 lutego 2014

Turystyka w Jeleniej GórzeDzisiaj Drodzy, o turystyce w pięknym mieście u stóp Karkonoszy. Bodźcem do napisania tych słów stał sie artykuł na jednym z lokalnych portali informacyjnych, do przeczytania w całości tutaj. Ponieważ linki z czasem lubia stawać sie nieaktualne, poniżej znajdziecie również screen.

W wielkim skrócie sytuacja ma się nastepująco:
Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze, zwane dalej "miastem" lub Jelenią Górą, wraz z 20 hotelami wydało mapy z zaznaczonymi atrakcjami regionu. Wydano 100 000 map w siedmu rodzajach: jedną ogólną i sześć szczegółowych. Mapy kosztowały 40 000 zł, co daje po uśrednieniu cenę 40 groszy za jedną mapę.

Postanowiono, że mapa głowna będzie za darmo z kolei szczegółowe lokalizacje opisanych w niej atrakcji będzie można zobaczyć w szcześciu mapach szczegółowych, dostepnych po 8 zł za sztukę. Sprytny to plan. Koszt produkcji 1 kompletu (7 map) to około 2,80 zł.
Turysta jednak bedzie musiał za nie zapłacić 48 zł
(6x8zł+1 za darmo).

Reklama: Fotograf Lubomierz

Obliczmy teraz ile zarobi Jelenia Góra, jesli sprzeda wszystkie mapy:
100 000 map, po 7 w komplecie = 14 285 kompletów.
Koszt produkcji kompletu map: 2,80 zł
Cena sprzedaży kompletu map: 48 zł
Na produkcje wszystkich map miasto wyda 40 000 zł.
Po sprzedaży wszystkich map miasto zarobi 645 680 zł  (685 680 zł - 40 000).

Powstaje pytanie, na co miasto zamierza wykorzystac nadwyżke finansową ?

Kto i na jakiej podstawie wybrał 20 hoteli uczestniczących w projekcie?

Czy mapy muszą byc sprzedawane za kwotę przekraczającą aż 17 razy koszt ich produkcji?

Czy mapy maja słuzyć turystom czy są kolejnym sposobem na wzbogacenie miejsckiej kasy?

Pod koniec artykułu dowiadujemy sie jeszcze, że w mieście uruchomiono kolejny punkt informacji turystycznej w którym i tak nie będzie można kupic tych map, ponieważ it nie prowadzi działalnosci gospodarczej.

Podsumowując ktos zrobił coś za duże pieniądze, a zarobi jeszcze większe.
Jaki z tego pozytek dla turystów? Żaden.
Dlaczego? Ponieważ w sprzedaży jest dużo doskonałych map w zbliżonej cenie i można je kupic praktycznie wszędzie. Równiez dlatego, że turysta jeśli już przyjeżdża do Jeleniej Góry to kupuje mapę wcześniej, a nie czeka aby punkt informacji turystycznej łaskawie wskazał mu gdzie może ją kupić (bo sam sprzedac nie moze). A po trzecie dlatego, ze obecnie wiekszość turystów szuka informacji o ciekawych miejscach w internecie, w dużej częsci korzystając z urzadzeń mobilnych.

Swoja drogą, ciekawe dlaczego jelonka.com wyłączyła możliwość dodawania komentarzy pod tak ciekawym artykułem. Tutaj na szczęscie komentować można, do czego serdecznie zachęcamy!
1 komentarz:

  1. Może to tylko koszt wydruku mapy, bez jej opracowania. Pozdr.

    OdpowiedzUsuń