Kilkudziesięciometrowej długości sztolnia kończy się niewielkim pomieszczeniem w którym znajduje się betonowy basen o wymiarach około 2x3 m i głębokości około 2 metrów.
Odkąd znam to miejsce, czyli od 1999 roku basen zawsze był wypełniony krystalicznie czystą wodą.
Podczas wizyty w sztolni 05 marca 2013 miałem szczęście zastać basen pusty, co umożliwiło zejście na dno.
W dnie znajduje się studnia. Jej głębokości nie udało mi się ustalić Dno nie jest widoczne przy użyciu oświetlenia jakim dysponowałem (Led Lenser H7R). Lustro wody na głębokości trzeciego kręgu.
mapa [lokalizacja przyblizona]
sztolnia na forum odkrywca.pl
Reklama:
Niepowtarzalna fotografia ślubna. Fotograf Lubomierz.
Dolny Śląsk. Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych, Wrocław.
Dziękuję za poświęcenie uwagi.
Jeśli chcesz się podzielić ze mną uwagami na temat tego miejsca, zapraszam do komentowania poniżej lub wiadomości prywatnej.
No to nieźle żeś się "zagłębił" - nie wiem czy osobiście bym sobie na to pozwolił :-) . Fajna fotorelacja i opis. Nurtuje mnie czerwony punkt na pierwszym foto :-) Czemu służyła owa sztolnia?
OdpowiedzUsuńCzerwony punkt wskazuje lokalizację sztolni w krajobrazie.
UsuńCzemu służyła, tego nie wiem...
ciekawa relacja choc ja nigdy bym sie na taką wyprawę nie odważyła, ale ja to - kobieta:(
OdpowiedzUsuńile jeszcze zagadek kryje nasza ziemia ?
fajne całkiem fajne. sztolnia dosyć daleko od siedzib ludzkich intrygujące... Dzięki za propozycję cyknięcia bannera na stronę ale cóż lud przemówił a i wybór mi się podoba pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńWidzę że wszystkiego nie odkryłeś.
OdpowiedzUsuńByłem w tej sztolni z kolegami w latach 80-tych parę razy jako 10-12 latek. Woda w basenie miała różne poziomy zależnie od pory roku. Jedyny jaki nam się udało natrafić na niski stan wody to poniżej czwartego kręgu. Świeciliśmy latarkami w dół. Dna widać nie było jedynie coś jakby następny tunel poziomy odchodzący od betonowego kręgu. Lecz potwierdzić w 100% na dzisiejszy nie jestem. Należało by sprawdzić lepszym światłem i sprzętem a warto. Z tego co mi wiadomo ze świadków starszych ludzi ekipa za komuny lata ok. 50-te milicja służby wojskowe itd. wypompowywano wodę z tej sztolni przez dwa trzy dni bez skutku, lustro wody opadło parę metrów i utrzymywało się na tym poziomie. Gdzie potem zrezygnowano Ile w tym prawdy nie wiadomo, o nurkowaniu zaprzestano ponieważ w tym czasie nie było takiego dobrego sprzętu?. Mówi się że to służyło jako zbiornik wody pitnej dla schroniska które stało niedaleko na przełęczy. W latach 80-tych spalona. Byłem przy pożarze lecz to inna historia i najprawdopodobniej wyłudzenie odszkodowania. Myślę że jak na taką skalę budowli tej sztolni jest to bardzo mało prawdopodobne by budowano pod te schronisko.. Nieco wyżej (ok. 50- 100 metrów) od tej sztolni znajdują dziwne betonowe budowle do których można wejść i na pewno są powiązane z tą sztolnią. Do tych budowli tak samo można wejść do środka. Ta niby sztolnia jeszcze nie została dokładnie zbadana może w końcu się ktoś znajdzie lecz tutaj potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Niemniej jednak kryje ona ciekawe tajemnice, jak na razie być może brak wiedzy o jej istnieniu, szerokim łukiem omijana.
Dziękuje za interesujące dopełnienie tematu. Budowle betonowe powyzej znam, tam tez byłem. Podczas kolejnej wizyty zamierzam wpuścić do studni kamerę, mam nadzieję ze zobaczę coś czego nie widać z góry.
UsuńStefan coś się stało z Twoim RSS (gdy klikasz na dole strony głównej - subskrybuj: posty (Atom) to pojawia się komunikat: Invalid content type: www.nickt.pl ) Myślałem,że zaprzestałeś publikacji, bo w agregatorze blogów fotograficznych powyższy post figuruje jako ostatni. Nie powiadamia więc o nowościach u Ciebie a szkoda :(((. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńtez bym tam chciał zwiedzic ten teren ciekawa sprawa moze jakie skarby??
OdpowiedzUsuńKiedys tam grzebalem. Do tunelu wplywal nurek ale daleko nie spenetrowal. Tam sa MINY.
OdpowiedzUsuńSwego czasu penetrowalem to miejsce. Do kanalu wplynal nurek i tylko dzieki ostroznosci nie zginal. Tam sa MINY.
OdpowiedzUsuń