środa, 19 grudnia 2012

Opuszczony areszt w Lwówku Śląskim

[mapa]

Budynek powstał w drugiej połowie XIX wieku. Budowa  więzienia graniczącego bezpośrednio z sądem miała ułatwić transport skazanych i podejrzanych na rozprawy sądowe. Takie rozwiązanie przestrzenne stosowano w przypadku wielu tego typu budowli wznoszonych na Dolnym Śląsku na wzór kompleks penitencjarno - sądowego u zbiegu ob. ul. Podwale i Krupnicza we Wrocławiu, zbudowanego w latach 1845–1852 według projektu K. F. Bussego z Berlina.
 Przed II wojną światową mieściło się w nim więzienie sądowe. Przetrzymywano tam mężczyzn z krótkimi wyrokami aresztu i więzienia z okręgów podlegającym sądom obwodowym w Lwówku Śląskim, Gryfowie Śląskim oraz Nowogrodźcu. Pod koniec 1940 roku więzienie przekształcono na areszt dla chłopców z okręgu sądu krajowego w Jeleniej Górze, a w listopadzie 1941 roku dla dziewcząt  z okręgu wyższego sądu krajowego we Wrocławiu. Po wojnie w areszcie osadzano więźniów skazywanych przez Sąd Powiatowy. Odbywali tu oni wyroki za przestępstwa pospolite. Osadzeni przebywali w lwóweckim więzieniu w latach 1957-1979. Ich listy są przechowywane w Zakładzie Karnym Nr 1 we Wrocławiu.
2 komentarze:

  1. Ale fantastyczne miejsce !! Piąta fotka od dołu... jest fantastyczna

    OdpowiedzUsuń
  2. Miejsce mega ciekawe zarówno z uwagi na klimat, jak i jego niezwykłą historię, która moim skromnym zdaniem nie jest do końca taka wyjaśniona i pewna... Zdjęcia mi się bardzo podobają. Zwróciłeś uwagę na niektóre takie rzeczy, które mi umknęły, które ja przeoczyłem. Fajnie, że skupiłeś się także na detalach... Oglądam i oglądam i wracam do tych zdjęć. Lubię to miejsce... :) Pozdro!

    OdpowiedzUsuń